Home

Новите закони в Европа може и да “убият” децентрализацията

16.05.2024 11:30 3мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Новите закони в Европа може и да “убият” децентрализацията

Предстоящото прилагане на Регламента на Европейския съюз относно пазарите на криптоактиви (MiCA) поставя значителни предизвикателства и потенциални решения за трансформация на протоколите за децентрализирано финансиране (DeFi).

Тези разпоредби, които ще бъдат напълно приложени до края на 2024 г., ще изискват DeFi протоколите да отговарят на изискванията за лицензиране и oпознаване на клиента (KYC), подобни на тези, наложени на традиционните финансови услуги. Тази промяна в нормативната уредба е насочена към преобладаващите централизирани фронт ендове и посредници, които понастоящем се използват от много DeFi протоколи.

Централизирани (CeFi) срещу напълно децентрализирани протоколи (DeFi)

DeFi Pротоколите са изправени пред решаващ избор: да преминат към хибриден модел с някои централизирани елементи, за да отговорят на регулаторните изисквания, или да се децентрализират напълно, за да останат извън регулаторния обхват. Според Рун Кристенсен, съосновател на MakerDAO, само два пътя ще бъдат жизнеспособни в рамките на MiCA: напълно децентрализирани, локални фронтове, или напълно съвместими с KYC онлайн фронтове.

Изключения съгласно MiCA

MiCA прави важно разграничение, като отбелязва в съображение 22, че напълно децентрализираните протоколи, работещи без посредници, са освободени от тези изисквания. Точното определение на „без посредник“ и „напълно децентрализирани“ обаче остава предмет на тълкуване.

Оливър Вьолкел, правен експерт, подчерта, че използването на смарт договори от дружества по своята същност не се квалифицира като пълна децентрализация, тъй като юридическите права и задължения все още се държат от физически или юридически лица.

Потенциално въздействие и реакция на индустрията

Предстоящите разпоредби могат да катализират разцепление в DeFi сектора. Нейтън Катаня от XReg Consulting предполага, че проектите или ще се насочат към по-голяма децентрализация, или ще възприемат хибриден финансов модел, за да се съобразят с разпоредбите. Това раздвоение може да доведе до по-ясни регулаторни рамки за наистина децентрализирани приложения, като предостави насоки за избягване на регулаторните капани.

Технологични адаптации

DeFi протоколите могат да прилагат различни стратегии за поддържане на децентрализацията. Един такъв подход включва децентрализиране на фронт-енд-ове на уебсайтове чрез peer-to-peer (P2P) сървъри и усъвършенствана криптография, както отбеляза Томас Крус от Urbit. Този метод може да гарантира, че фронт-енд услугите остават устойчиви на опити за сваляне.

Съответствие с нормативната уредба и участие на институциите

Стремежът към спазване на нормативните изисквания отчасти се подхранва от желанието да се привлекат институционални инвеститори. Регулаторната яснота и предпазните мерки се разглеждат като необходими стъпки, за да може секторът да постигне масово приемане. Адам Симънс от Radix и Едуард Адлард от Instalabs изтъкнаха необходимостта DeFi протоколите да балансират между процедурите за борба с прането на пари (AML) и запазването на децентрализирания дух, за да привлекат ликвидност от традиционното финансиране (TradFi), без да се превръщат в регулаторни цели.

Бъдещи насоки

Тъй като DeFi протоколите се ориентират в този развиващ се пейзаж, те трябва да избират между приемането на мерки за съответствие, за да се интегрират с традиционните финансови системи, или да се стремят към пълна децентрализация, за да заобиколят регулаторните ограничения. Инструментите за съответствие, като например надеждни издатели за проверка на самоличността и персонализирани удостоверения за изпълнение на регулаторните изисквания, вече се разработват и биха могли да изиграят решаваща роля в този преход.

Заключение

Прилагането на MiCA бележи ключов момент за DeFi протоколите в Европейския съюз. Независимо дали ще се възприеме спазването на нормативните изисквания или ще се избере пълната децентрализация, решенията, взети в отговор на тези разпоредби, ще определят бъдещето на DeFi сектора и отношенията му както с регулаторните органи, така и с традиционните финансови институции. Избраният път ще определи как ще се развива DeFi и дали ще може да запази своя разрушителен потенциал, като същевременно постигне по-широко приемане и интеграция в глобалната финансова екосистема.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Дългоочакваният дебат между Байдън и Тръмп наближава – ще се обсъжда ли крипто?

Тазгодишните президентски избори се очертават да бъдат доста интересни, особено за сектора на криптовалутите.

27.06.2024 13:51 2мин. четене

БРИКС: Русия с 50% увеличение на приходите от петрол

Приходите на Русия от нефт и газ са нараснали с повече от 50% на годишна база до $9.4 милиарда през юни, както съобщи Reuters.

27.06.2024 10:30 2мин. четене

Web3 компанията Animoca Brands обмисля IPO през 2025 година

Animoca Brands, водещ играч в областта на блокчейн игрите и Web3 инвестициите, обмисля да излезе на борсата още през следващата година.

27.06.2024 9:00 2мин. четене

БРИКС: Съюзът задмина САЩ в още едно направление

През фискалната 2023-24 г. съюзът БРИКС значително изпреварва Съединените щати в световния износ на мед. Водещ в този скок е Китай, член на БРИКС, който е удвоил производството и износа си на необработен мед в сравнение с предходната година.

27.06.2024 8:00 1мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.